Bausch + Lomb Polska
Astygmatyzm i soczewki kontaktowe

Astygmatyzm i soczewki kontaktowe

Soczewki toryczne

Astygmatyzm, zwany niezbornością, jest bardzo częstą wadą wzroku – zajmuje trzecie miejsce po krótkowzroczności i dalekowzroczności. Objawia się nieostrym widzeniem zarówno przedmiotów (dokładnie niektórych części obrazu) znajdujących się blisko, jak też odległych. Przy użyciu odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych możemy korygować wszystkie postacie astygmatyzmu, w tym astygmatyzm nieregularny – niemożliwy do korekcji przy użyciu okularów.

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która – nawet w lekkiej postaci – w znaczący sposób obniża jakość widzenia, stanowiąc poważną przeszkodę w nauce, pracy czy uprawianiu sportów. Często pozostaje niewykryty, ponieważ jego objawy mylone są z przemęczeniem.


Objawy łatwe do zlekceważenia

Objawy astygmatyzmu w lekkich postaciach należą do mało charakterystycznych: delikatne rozmycie widzianych obrazów, częste mrużenie i pocieranie oczu, ból głowy (umiejscowiony w części czołowej), szybkie zmęczenie pojawiające się w czasie jazdy samochodem. Łatwo je przeoczyć lub zlekceważyć, bo ulegają złagodzeniu lub ustępują, gdy jesteśmy wypoczęci.

Pamiętajmy, że tylko specjalista może postawić pewną diagnozę i określić rodzaj astygmatyzmu.


Wada wrodzona lub nabyta

Przyczyną astygmatyzmu jest asymetria rogówkilub rzadziej soczewki, która sprawia, że światło wpadające do wnętrza oka nie jest skupiane w jednym punkcie siatkówki. Następstwem jest powstanie nieostrego obrazu.

Astygmatyzm może występować w różnych postaciach – zarówno samodzielnie, jak też w wielu kombinacjach z nadwzrocznością i krótkowzrocznością.

Wyróżnia się dwa główne typy astygmatyzmu: 

  • astygmatyzm regularny – oko posiada dwie prostopadłe osie optyczne, powierzchnia rogówki jest gładka, wadę koryguje się soczewkami lub szkłami cylindrycznymi,
  • astygmatyzm nieregularny – osie optyczne oka nie są prostopadłe, powierzchnia rogówki nie posiada równego sklepienia, wada jest korygowalna wyłącznie przy użyciu soczewek kontaktowych.

Przyczyny astygmatyzmu nie są w pełni poznane, ale w większości przypadków jest to wada dziedziczna, która nasila się wraz z wiekiem. Przyczyną astygmatyzmu nieregularnego są najczęściej urazy i schorzenia, które powodują uszkodzenia rogówki i powstanie na jej powierzchni blizn. Jednym z takich schorzeń jest stożek rogówki – choroba prowadząca do zmniejszania grubości centralnej części rogówki.


Soczewki kontaktowe do korygowania astygmatyzmu

Obecnie stosuje się bardzo wiele metod korekty astygmatyzmu, w tym całą gamę zabiegów operacyjnych. Wśród metod niechirurgicznych najwyżej cenione i polecane przez specjalistów są toryczne soczewki kontaktowe. Ich zadaniem jest korekta niewłaściwej krzywizny rogówki (lub soczewki), a tym samym przywrócenie pełnej ostrości widzenia. Jednocześnie mogą korygować krótkowzroczność i nadwzroczność. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są toryczne soczewki progresywne, które polecane są w przypadku prezbiopii.

Soczewki toryczne różnią się od soczewek sferycznych przede wszystkim tym, że nie mają jednakowej grubości na całej powierzchni. Posiadają też strefy stabilizujące, których zadaniem jest utrzymanie soczewki we właściwej pozycji na gałce ocznej. Precyzyjne dopasowanie soczewek torycznych do charakteru konkretnego astygmatyzmu może wymagać większej liczby wizyt u specjalisty niż dobór soczewek sferycznych.

Podobnie jak soczewki sferyczne, również soczewki do korygowania astygmatyzmu występują w wariancie jednodniowym, tygodniowym, dwutygodniowym czy miesięcznym. Poza jednodniowymi, które wyrzuca się po zdjęciu, wymagają identycznej pielęgnacji jak soczewki sferyczne. Identyczna jest też technika zakładania i zdejmowania oraz wymagania higieniczne i zasady właściwego użytkowania.

Precyzyjnie dobrane przez specjalistę soczewki toryczne są bardzo skuteczne – pozwalają usunąć dolegliwości i cieszyć się dobrym widzeniem w każdej życiowej sytuacji.

Przeczytaj więcej