Bausch + Lomb Polska
Dla kogo soczewki miesięczne, a dla kogo jednodniowe?

Dla kogo soczewki miesięczne, a dla kogo jednodniowe?

Soczewki toryczne

Wybór pomiędzy soczewkami jednodniowymi i miesięcznymi często podyktowany jest wyłącznie przesłankami cenowymi, ponieważ nie jest tajemnicą, że używanie soczewek miesięcznych kosztuje znacznie mniej. Jednak to nie ceną powinniśmy się kierować, lecz raczej okolicznościami, w których soczewki będą użytkowane, naszymi przyzwyczajeniami i stylem życia.

Niezależnie od tego, na jakie soczewki ostatecznie się zdecydujemy, ważne, żebyśmy dokonali wyboru po konsultacji ze specjalistą. Doświadczony okulista lub optometrysta, po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego na temat wykonywanej przez nas pracy, ulubionych rozrywek, częstotliwości używania soczewek i rutynowego rozkładu dnia, dobierze optymalne do naszych potrzeb soczewki.


Dla wielu modeli i typów soczewek jednym z najważniejszych kryteriów różnicujących jest czas użytkowania. Soczewki jednodniowe czy miesięczne - oto najważniejszy wybór. Które są lepsze? Odpowiedź jest zarazem prosta i skomplikowana – te, które bardziej odpowiadają naszemu stylowi życia.

Dla kogo przeznaczone są soczewki jednodniowe?

Podstawową zaletą soczewek jednodniowych jest zredukowanie do minimum zabiegów pielęgnacyjnych, podsumowując rano nakładamy nowe soczewki, a wieczorem je zdejmujemy i wyrzucamy do kosza. Jeżeli w ciągu dnia dojdzie do zanieczyszczenia lub zgubienia soczewki, po prostu wymieniamy ją na nową, wyjętą ze sterylnego blistra.

Takie rozwiązanie zapewnia maksymalny komfort, a jednocześnie bardzo wysoki standard czystości bez większego wysiłku ze strony użytkownika. Wystarczy opanować technikę zakładania i zdejmowania soczewek oraz pamiętać o podstawowych zasadach higieny (staranne mycie i osuszanie dłoni przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek), aby skutecznie unikać wszelkich powikłań (głównie stanów zapalnych wywołanych przez drobnoustroje lub mechanicznych uszkodzeń rogówki związanych z dostaniem się na soczewkę ciał obcych).

Nie trzeba jednak należeć do żadnej z wymienionych grup, aby wybrać soczewki jednodniowe, więc jeżeli uważamy, że jest to dla nas wygodne rozwiązanie, możemy z niego skorzystać. Soczewki jednodniowe nadają się do korekty różnych wad wzroku – krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu, a w wersji progresywnej także do niwelowania objawów prezbiopii.

Soczewki miesięczne – optymalne rozwiązanie dla osób o regularnym trybie życia

Soczewki miesięczne, podobnie jak jednodniowe, nadają się do korekty wszystkich wad wzroku. Idealnie sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób posiadających regularny tryb życia.

Jeżeli rozpoczynamy i kończymy pracę o ustalonych godzinach i o stałej porze udajemy się na spoczynek, to zabiegi pielęgnacyjne związane z używaniem soczewek miesięcznych będzie można łatwo włączyć w rytm innych rutynowych czynności w ciągu dnia. Minimalne będzie też ryzyko, że zapomnimy o terminie przydatności do użycia samych soczewek czy płynu pielęgnacyjnego.

Istotnym kryterium wyboru soczewek miesięcznych jest też ich cena: miesięczny koszt użytkowania jest znacznie (niekiedy kilkukrotnie) niższy w stosunku do soczewek jednodniowych.

Przeczytaj więcej