Bausch + Lomb Polska
Prezbiopia? Soczewki mogą rozwiązać Twój problem

Prezbiopia? Soczewki mogą rozwiązać Twój problem

Soczewki multifokalne

Oko ludzkie jest organem, który jako pierwszy osiąga pełną sprawność jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Około 16-17 roku życia oko kończy wzrost i osiąga ostateczną wielkość. Od tego momentu zaczyna się proces fizjologicznego starzenia się oczu. Jego następstwa (nieostre widzenie z bliska) zaczynamy odczuwać zazwyczaj dopiero po ukończeniu 40 lat, gdy wzrok większości z nas ulega osłabieniu. To prezbiopia, czyli starczowzroczność. Jak rozwiązać ten problem? Wśród metod niechirurgicznych, najskuteczniejszą i wyjątkowo komfortową korektę tej wady wzroku zapewniają multifokalne soczewki kontaktowe.

Osoby w wieku 40+ powinny przeprowadzać regularne badania wzroku. Jeżeli nawet przez całe życie cieszyliśmy się doskonałą jakością widzenia, nasze oczy starzeją się. Wchodząc w wiek średni powinniśmy im poświęcić więcej czasu i troski.


„Choroba zbyt krótkich rąk”

Efektem fizjologicznego starzenia się ludzkiego organizmu jest ogólne zmniejszenie elastyczności tkanek i osłabienie układu mięśniowego. Procesy te nie omijają naszych oczu: soczewka traci pierwotną elastyczność, a mięśnie gałki ocznej słabną.

Soczewka ludzkiego oka posiada zdolność akomodacji, czyli dostosowywania się do ostrego widzenia przedmiotów odległych i tych znajdujących się bardzo blisko. Zależnie od potrzeb staje się bardziej wypukła (widzenie z bliska) lub – rozciągana przez odpowiednie mięśnie – bardziej płaska (widzenie z daleka). Akomodacja następuje w ułamku sekundy. Przenosząc spojrzenie z przedmiotu znajdującego się w odległości kilku centymetrów na obiekt odległy o kilkadziesiąt metrów, nie zdajemy sobie sprawy z pracy, jaką wykonuje nasze oko. Do chwili, gdy obrazy zaczynają tracić ostrość.

Ludzkie oko jest niezwykle precyzyjnym, wydajnym i trwałym układem optycznym, jednak z wiekiem stopniowo zmniejsza się jego sprawność. Tracąca elastyczność soczewka słabiej poddaje się odkształceniom, a odpowiedzialne za jej naciąganie mięśnie wiotczeją i słabną, co pogłębia wadę.

Pierwszym, wyraźnym objawem starczowzroczności jest odsuwanie coraz dalej od oczu tekstu drukowanego, wyświetlacza telefonu czy przedmiotów z drobnymi detalami. Z bliska nie jesteśmy w stanie zobaczyć ich wyraźnie. Dlatego prezbiopia nazywana jest żartobliwie „chorobą zbyt krótkich rąk”.


Czy można powstrzymać starczowzroczność?

To, jak szybko i w jakim nasileniu wystąpią u nas objawy starczowzroczności, zależy od wielu czynników. Zalicza się do nich uwarunkowania genetyczne, rodzaj wykonywanej pracy (np. to, jak dużo czasu spędzamy przy komputerze), przebyte choroby. Także urazy mechaniczne, stosowanie niektórych leków, poziom zapylenia, kontakt ze szkodliwymi substancjami, dieta i wiele innych.

Prezbiopia sprawia, że czytanie czy praca przy komputerze zaczynają sprawiać poważne trudności. Problem wpływa na ograniczenie aktywności zawodowej, kontakty towarzyskie czy uprawianie sportu.

Prezbiopii nie można powstrzymać – za to można ją spowalniać, stosując odpowiednią dietę i prowadząc zdrowy styl życia. Można też, co najważniejsze, skutecznie korygować tę wadę wzroku. Najlepiej przy użyciu soczewek kontaktowych. Dlatego jak najszybciej należy udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i zaleci najbardziej optymalny sposób korekcji.


Jak działa soczewka progresywna?

W przeszłości prezbiopię można było korygować tylko przez używanie dwóch par okularów (do czytania i do dali) lub jednej pary o dzielonych szkłach. Krokiem dalej były okulary progresywne (wieloogniskowe). W sposób płynny, w jednych szkłach łączą kilka obszarów korekcji, pozwalających widzieć ostro na każdą odległość

Obecnie najdoskonalszym niechirurgicznym rozwiązaniem problemów osób z prezbiopią jest stosowanie multifokalnych (progresywnych) soczewek kontaktowych. W jednej soczewce znajdują się obszary o szerokim zakresie mocy optycznej, która dopasowana jest do wady wzroku konkretnej osoby.

Po okresie adaptacyjnym, oko płynnie wybiera na soczewce kontaktowej obszary o mocy optycznej, odpowiedniej do ostrego widzenia przedmiotów niezależnie od ich oddalenia. W przeciwieństwie do okularów oferują także – podobnie jak wszystkie soczewki kontaktowe – nieograniczone pole widzenia oraz obraz pozbawiony zniekształceń.

Soczewki progresywne występują zarówno w wersji jednodniowej, jak również miesięcznej. Najwygodniejsze w stosowaniu są soczewki przystosowane do noszenia w przedłużonym trybie, bez zdejmowania, nawet do 15 dni.

Korekcja prezbiopii przy użyciu soczewek kontaktowych jest zdecydowanie najbardziej komfortową i bezpieczną z dostępnych metod. Soczewki multifokalne pozwalają osobom 40+ zachować pełną aktywność zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Przeczytaj więcej