Bausch + Lomb Polska
Największe zalety soczewek jednodniowych

Największe zalety soczewek jednodniowych

Soczewki multifokalne

Jednodniowe soczewki kontaktowe pojawiły się w poł. lat 90. XX w. i natychmiast zawojowały rynek. Idealnie wpisały się w oczekiwania użytkowników, poszukujących maksymalnego komfortu i łatwości stosowania, bez kompromisów w jakości widzenia. Dlaczego warto stosować soczewki jednodniowe? To idealny wybór dla każdego, kto ceni sobie wygodę i najwyższą jakość w jednym produkcie. 

Nasze życie stale przyspiesza. Coraz dłużej pracujemy przy urządzeniach elektronicznych, coraz więcej podróżujemy i uprawiamy sporty na co dzień. W całym tym pędzie z trudem przychodzi nam pamiętanie o kolejnych zabiegach pielęgnacyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników firmy wprowadzają na rynek kolejne modele jednodniowych soczewek kontaktowych. Poniżej kilka faktów, dlaczego warto zastanowić się nad wyborem tego rodzaju korekcji wzroku.


Korzystna kalkulacja kosztów

Z prostego wyliczenia dziennego kosztu użytkowania wynika, że soczewki jednodniowe są bez porównania droższe od dwutygodniowych czy miesięcznych. Orientacyjnie w cenie 60 soczewek jednodniowych (komplet na miesiąc) możemy kupić 6 soczewek miesięcznych (komplet na 3 miesiące). Nawet po doliczeniu ceny płynu do pielęgnacji soczewek miesięcznych różnica kosztów jest dość znacząca.

To jedynie suche wyliczenia. Codzienna praktyka wprowadza czasami znaczące korekty w bilansie kosztów. Przede wszystkim dlatego, że soczewki jednodniowe nie zawsze są stosowane codziennie. Przy niektórych wadach wzroku potrzebujemy korekty np. tylko do pracy, a co za tym idzie, nie stosujemy soczewek codziennie. Zdarza się też bardzo często, że nosimy je zamiennie z okularami. W efekcie miesięczne koszty znacznie różnią się od mechanicznego wyliczenia, zakładającego zużycie jednej pary soczewek na dzień. W przypadku soczewek miesięcznych niezależnie od tego, czy danego dnia ich użyjemy, czy też nie, po upływie 30 dni od pierwszego założenia będziemy musieli wymienić je na nowe.

Warto też zastanowić się, co dzieje się w sytuacji, gdy przypadkowo zniszczymy lub zgubimy soczewkę? Używając soczewek jednodniowych po prostu wyjmujemy następną z opakowania, a koszt tej wymiany nie przekracza kilku złotych. Jeżeli używamy soczewek tygodniowych czy miesięcznych, wykonanie analogicznej wymiany oznacza wydatek co najmniej kilkunastu, a zazwyczaj  kilkudziesięciu złotych. A w przypadku soczewek robionych na zamówienie, o ile nie posiadamy zapasu, natychmiastowa wymiana nie jest w ogóle możliwa.


Higiena bez wysiłku

Bezdyskusyjnie mocną stroną soczewek jednodniowych jest łatwość zachowania najwyższych standardów higienicznych. Brzmi poważnie, ale w przypadku soczewek jednodniowych sprowadza się do dokładnego umycia i osuszenia rąk przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek. Należy użyć mydła do rąk i ręcznika, który nie pozostawia włókien. I to wszystko. Soczewki odpakowujemy bezpośrednio przed aplikacją, więc możemy być pewni, że są czyste i wolne od bakterii. W takich warunkach ryzyko wystąpienia infekcji oczu jest zredukowane do minimum.

Stosowanie soczewek jednodniowych zwalnia nas ze wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, które musimy wykonać przy soczewkach miesięcznych. Nakładamy je rano, a wieczorem wyrzucamy do kosza. Łatwość utrzymania higieny sprawia, że soczewki jednodniowe są bezpiecznymi zdrowym rozwiązaniem dla naszych oczu. Nie odkładają się na nich osady białkowe, a drobnoustroje nie mają czasu, aby się namnożyć. W przypadku uszkodzenia, czy dostania się do oka brudu, wystarczy zdjąć zużytą i założyć nową soczewkę.


Komfort dla aktywnych

Jeżeli należymy do osób  aktywnych, lubiących sport i podróże, soczewki jednodniowe będą optymalnym wyborem. Podczas różnego rodzaju aktywności możemy mieć trudność z właściwym przeprowadzeniem zabiegów pielęgnacyjnych, związanych z używaniem soczewek miesięcznych. Nie zawsze naszym lokum jest 5-gwiazdkowy hotel – pod namiotem, na kempingu czy rejsie jachtem soczewki jednodniowe są po prostu wygodniejsze.

Wersja jednodniowa to również doskonały wybór dla dzieci i młodych ludzi. W ich przypadku łatwość aplikacji i brak dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych mają decydujące znaczenie. Pamiętać należy, że decyzję o użytkowaniu przez nich soczewek oraz ich rodzaju podejmuje za każdym razem specjalista w oparciu o indywidualne kryteria.

Soczewki jednodniowe są także idealnym rozwiązaniem dla osób, które przebywają w otoczeniu o niskiej wilgotności i wysokim zapyleniu powietrza. W przypadku zbyt mocnego przesuszenia czy zabrudzenia, wystarczy wymienić soczewkę i w kilka sekund przywrócić doskonałą jakość widzenia.

Soczewki jednodniowe są także najlepszym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z „kontaktami” oraz wszystkich, którzy mają podwyższoną wrażliwość na podrażnienia lub cierpią na alergie.

Podsumowując: soczewki jednodniowe to doskonały wybór dla każdego – niezależnie od wieku, sytuacji i rodzaju wady wzroku, którą należy skorygować. To najbardziej komfortowe, bezpieczne i uniwersalne soczewki dostępne na rynku.

Przeczytaj więcej