Bausch + Lomb Polska
3 rzeczy, które musisz zrobić przed założeniem pierwszych w życiu soczewek

3 rzeczy, które musisz zrobić przed założeniem pierwszych w życiu soczewek

Soczewki sferyczne

Masz dość zaparowanych szkieł, bolącej nasady nosa lub chcesz zmienić swój wygląd? A może uprawiasz sport i musisz zadbać o bezpieczeństwo swoje i Twoich okularów? Krótko mówiąc – chcesz zastąpić okulary soczewkami kontaktowymi. Decyzja zapadła, ale masz wiele pytań i nie wiesz, od czego zacząć. Jeżeli tak, to ten tekst jest napisany specjalnie dla Ciebie. Radzimy, co musisz zrobić, żeby cieszyć się pełnym komfortem użytkowania swoich pierwszych w życiu soczewek.

Jeżeli chcesz, żeby oczekiwany efekt WOW! nie zamienił się w OMG, przy wyborze soczewek, w ich użytkowaniu czy wymianie, nie możesz polegać wyłącznie na intuicji.


Nie dopasowuj „na oko”

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest umówienie wizyty u specjalisty. Soczewki kontaktowe można kupić bez recepty, a w internecie łatwo znajdziesz różne porady oraz kalkulatory przeliczające zapisy z recept okularowych na parametry soczewek kontaktowych. Zanim z nich skorzystasz, powinieneś jednak uświadomić sobie, że dopasowywanie soczewek „na oko” może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje – od poczucia dyskomfortu, aż do uszkodzenia oka/wzroku włącznie.

Tylko specjalista (okulista lub optometrysta) posiada odpowiednią wiedzę i sprzęt, żeby określić podstawowe parametry soczewek kontaktowych:

  • SPH – moc, siła korekcji wzroku podawana w liczbach dodatnich (krótkowzroczność) lub ujemnych (dalekowzroczność),
  • D/Dia – średnica soczewki w milimetrach,
  • BC – krzywizna bazowa, najczęściej spotykana ma wartość 8,6 mm, dostępne na rynku soczewki można dobierać w przedziale 6,6-10,5 mm,
  • Cyl – cylinder, jego wartość liczbowa oznacza stopień astygmatyzmu (rogówka jest odkształcona, nie jest idealnie sferyczna),
  • Axis – kąt korekty astygmatyzmu,
  • ADD – od angielskiego addition, dodatkowa moc, stopień powiększenia przedmiotów widzianych z niewielkiej odległości.

Specjalista nie tylko dobierze w sposób pewny i precyzyjny parametry soczewek, ale oceni też kondycję Twoich oczu i to, jak dana soczewka „pracuje” na oku.

Ważnym elementem wizyty jest też wywiad, którego celem jest określenie sposobu użytkowania soczewek – ustalenie, jak często, jak długo i w jakim celu (czytanie, praca przy komputerze, aktywność fizyczna, praca w nocy) soczewki będą wykorzystywane. Na tej podstawie specjalista doradzi wybór soczewek o odpowiednim czasie użytkowania (od jednodniowych do rocznych), przeznaczonych do stosowania tylko w dzień lub całodobowych.


Opanuj technikę nakładania i zdejmowania

W czasie wizyty u specjalisty będziesz mógł poznać techniki nakładania i zdejmowania soczewek. Po raz pierwszy samodzielnie założysz soczewki i przede wszystkim otrzymasz fachowe wskazówki dotyczące ewentualnych nieprawidłowości.

W wielu gabinetach możesz liczyć na bezpłatne soczewki próbne, które testujesz przez kilka dni, a następnie udajesz się na wizytę kontrolną. Jeżeli wystąpiły jakieś problemy, np. nieostrość widzenia, ból czy stany zapalne, po ustąpieniu objawów możesz wypróbować soczewki innego typu lub innego producenta. Każdy organizm reaguje indywidualnie, więc niekiedy potrzeba kilku wizyt, aby osiągnąć poczucie pełnego komfortu.


Poznaj i stosuj zasady higieny

Obok doboru soczewek o odpowiednich parametrach i wytrenowaniu techniki ich nakładania, fundamentalną kwestią jest higiena. O tym, jak postępować z soczewkami, dowiesz się w czasie wizyty u specjalisty.

Zalecenia higieniczne należy stosować skrupulatnie, nie robiąc wyjątków. Bez wątpienia bardzo ważne jest wytworzenie dobrych nawyków, „zautomatyzowanie” nakładania i zdejmowania soczewek, ich mycia i przechowywania w specjalnie do tego celu przeznaczonym płynie.

Kwestią o zasadniczym znaczeniu jest też pilnowanie czasu użytkowania, zalecanego przy konkretnym trybie wymiany soczewek. Kierujemy się wskazaniami producenta. Jeżeli zdarzyłby się przypadek, że np. po wielu godzinach pracy przy komputerze doszłoby do szybszego wysychania powierzchni soczewek, należy je zdjąć. Sygnałem ostrzegawczym jest uczucie dyskomfortu i pogorszenie jakości widzenia. Powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który może zalecić zmianę typu soczewek lub zarekomendować użycie kropli nawilżających.

Wszystkie trzy fundamentalne zasady postępowania przed pierwszym założeniem soczewek obowiązują także w trakcie ich użytkowania. Ponieważ jakość widzenia i komfort użytkowania zależą od właściwego nakładania i zdejmowania soczewek, utrzymania bezwzględnej higieny i – co najważniejsze – konsultowania ze specjalistą każdej decyzji dotyczącej zmiany aktualnie użytkowanych, fachowo dopasowanych i sprawdzonych soczewek na nowe.

Przeczytaj więcej