Bausch + Lomb Polska
Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Soczewki sferyczne

Decyzja o używaniu soczewek to duża, pozytywna zmiana w życiu. Czy każdy może korzystać z soczewek? Czy są przypadki, w których lepiej będzie pozostać przy okularach? W jakim wieku można zacząć nosić soczewki? Dla kogo właściwie są soczewki? Jeżeli nurtują Cię te pytania, odpowiedzi znajdziesz w artykule.

Soczewki kontaktowe to sposób korekcji wad wzroku, który również chętnie wybierany jest przez osoby aktywne fizycznie. Soczewki nie tylko ułatwiają, ale mogą być nawet warunkiem koniecznym uprawiania niektórych dyscyplin sportu (szczególnie gier kontaktowych) i form aktywności zawodowej (dzięki ostremu widzeniu peryferyjnemu są idealne dla kierowców). Dla kogo są? Soczewki zalecane są przez specjalistów przy przy większości powszechnych wad wzroku, ale szczególnie praktyczne mogą być przy wadach wzroku powyżej sześciu dioptrii lub wadzie występującej tylko w jednym oku.

Jeżeli mamy wadę wzroku, a noszenie okularów zaczyna ograniczać naszą aktywność zawodową lub uniemożliwia swobodne rozwijanie pasji, to jest dobry moment, aby zainteresować się soczewkami kontaktowymi.


Jakie wady wzroku można skorygować?

Przy użyciu soczewek można korygować te same wady wzroku, które wymagają noszenia okularów:

  • krótkowzroczność (miopia),
  • dalekowzroczność (nadwzroczność),
  • astygmatyzm (niezborność),
  • prezbiopia (pogorszenie wzroku związane z wiekiem).

Podobnie, jak w przypadku okularów, istnieją też soczewki progresywne (wieloogniskowe), umożliwiające ostre widzenie na różne odległości: do bliży i do dali.


Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

Nie określa się minimalnego ani maksymalnego wieku osób, które mogą nosić soczewki. Stosowanie soczewek kontaktowych, ich nakładanie i codzienna pielęgnacja, jest bardziej wymagające od używania okularów. To, czy dana osoba może nosić soczewki, nie tyle zależy od wieku, co od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli np. dziecko nie posiada wystarczającej sprawności manualnej, aby samodzielnie założyć i zdjąć soczewki z zachowaniem zasad higieny, lepiej będzie pozostać przy używaniu okularów.

Ostateczna decyzja powinna zapaść po konsultacji ze specjalistą. Dlatego, że to właśnie on analizuje indywidualne warunki użytkowania soczewek kontaktowych.


Kiedy konieczne są okulary?

Soczewki są rozwiązaniem bardzo komfortowym i praktycznym, lecz istnieje kilka okoliczności, które wykluczają ich użycie – trwale lub tylko czasowo. Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania soczewek to:

  • alergia – może okazać się, że po założeniu soczewek nasilają się objawy alergiczne u chorych z atopią;
  • nietolerancja – po założeniu soczewek może wystąpić silne podrażnienie oka, obfite łzawienie, rozszerzenie naczyń krwionośnych oka – jeżeli objawy będą się utrzymywać i powtarzać przy kolejnych próbach założenia soczewek, może to oznaczać trwałą nietolerancję;
  • cukrzyca – i inne choroby obniżające naturalną odporność organizmu są przeciwwskazaniem do stosowania soczewek;
  • stany zapalne oczu – wykluczają używanie soczewek do momentu całkowitego wyleczenia;
  • zespół suchego oka – zbyt mała ilość filmu łzowego prowadzi do niedostatecznego nawilżania śluzówki, a to sprzyja podrażnieniom i infekcjom.

W większości wymienionych przypadków ograniczenie stosowania soczewek i konieczność zastąpienia ich okularami jest tylko czasowe. Np. alergia czy nadwrażliwość może ustąpić po zmianie płynu do pielęgnacji soczewek lub zastosowaniu soczewek jednodniowych. Z kolei zespół suchego oka nie wyklucza stosowania soczewek, pod warunkiem, że będziemy dbali o regularne nawilżanie oczu przy użyciu kropli zaleconych przez specjalistę.


Higiena warunkiem satysfakcji

Soczewki doskonale sprawdzają się przy korygowaniu wszelkich wad wzroku, a do tego zapewniają znacznie większy od okularów komfort użytkowania. Dlatego, aby osiągnąć maksimum satysfakcji z użytkowania soczewek, należy spełnić trzy podstawowe warunki:

  • opanować technikę nakładania i zdejmowania soczewek,
  • skrupulatnie przestrzegać zasad higieny,
  • zachować zalecenia producenta i specjalisty dotyczące czasu i trybu noszenia soczewek.

Powikłania związane z używaniem soczewek kontaktowych występują zaledwie u kilku procent użytkowników. W większości ich przyczyną są przede wszystkim błędy w sposobie użytkowania, niestosowanie się do zaleceń specjalistów i niedopełnienie zasad pielęgnacji i higieny. Podsumowując - jeżeli zachowamy należytą staranność w obchodzeniu się z soczewkami, będziemy mogli cieszyć się nieprzerwanie doskonałą jakością widzenia.

Przeczytaj więcej